خودآزمایی پستان و تشخیص خانگی سرطان پستان

خودآزمایی سرطان پستان

تشخیص خانگی سرطان پستان تا چقدر درست است؟

زنان باید بدانند که پستان هایشان در حالت عادی چه وضعیتی دارند تا بتوانند هرچه سریعتر، از طریق معاینه سینه تغییرات آن را تشخیص دهند. در عین حال زنان باید بدانند که هر تغییر در پستان، به معنی وجود سرطان نیست.

در زنانی که معاینه سینه انجام می‌دهند بیشتر سرطان ها در مراحل ابتدایی یعنی زمانیکه شانس خوبی برای معالجه موفقیت آمیز وجود دارد، تشخیص داده می شوند. در انگلستان، بیش از نیمی از سرطان‌های تشخیص داده شده در خلال غربالگری و معاینه سینه، در مراحل بسیار ابتدایی، هنگامی که [توده‌های سرطانی] کوچک هستند و به غدد اطراف پستان سرایت نکرده اند، تشخیص داده شده‌اند.

همه ی زنان بایستی پستان های خود را ماهی یکبار معاینه کنند. اگر هنوز یائسه نشده اید، بهترین زمان انجام معاینه در اولین روزهای پس از اتمام خونریزی است. زيرا در اين زمان کمترين ميزان درد يا تورم پستاني وجود دارد. اگر ديگر عادت ماهانه نمي شويد، يک روز از ماه را انتخاب کرده و اين معاينه را به طور منظم هر ماه در همان تاريخ انجام دهيد.

اين معاينه گرچه کمي وقت گير است اما دشوار نيست. خودآزمایی سرطان پستان بهتر است هر ماه در تاریخ معین و به روش مشخصی انجام شود. توصیه میشود خانم ها از سن ۲۰ سالگی به بعد خودآزمایی را انجام دهند و بهترین زمان انجام معاینه روز ۵ یا ۶ از شروع عادت ماهيانه است. در اين زمان پستان ها کم ترين حساسيت و سنگيني را دارند در نتيجه انجام معاينه راحت تر و نتيجه دقيق تر خواهد بود.

دیگر یافته های پزشکی
چگونه خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهیم؟

 

معاینه سینه ها در خانه
خودآزمایی سرطان پستان در خانه

نحوه معاينه سینه ها توسط خود فرد

معاینه سینه ها در خانه

  • برای معاینه سینه باید در حاليكه لباس هاي خود را در آورده‌ايد در مقابل آينه بايستيد و به هر یک از پستان هايتان به طور جداگانه نگاه كنيد. به اندازه، شكل، رنگ، حاشيه‌ها و جهت سینه ها و نوک سینه هايتان توجه نماييد.
  • هنگام معاینه سینه دستهايتان را بلند كرده و بالاي سرتان قرار دهيد و همانگونه كه از يک سمت به سمت ديگر به آرامي مي ‌چرخيد به سینه هايتان نگاه كنيد.
  • دست هايتان را محكم به كمرتان فشار دهيد و شانه‌هايتان را به جلو بياوريد. اكنون به هر يک از سینه هایتان به طور جداگانه نگاه كنيد.

حالا دست راست خود را بلند كرده و به پشت سرتان قرار دهيد. با استفاده از انگشتان دست چپ، شروع به لمس پستان راست نماييد. این مرحله از معاینه سینه بهتر است در حمام و در حاليكه دست ها صابوني هستند انجام شود. از كنار خارجي پستان شروع به لمس كردن نموده و بصورت دايره‌اي، كل سینه را معاينه و لمس نماييد تا به نوک سینه برسيد. سپس ناحيه بين سینه و زير بغل و در آخر،‌ زير بغل را معاينه نماييد. سپس اين كارها را براي پستان چپ خود انجام دهيد.

 

اگر هنگام بررسی و معاینه سینه مشكلي پيدا شد چه بايد كرد؟

در صورت مشاهده هر گونه تغييري در پستانتان هنگام معاینه سینه در خانه، بايد هر چه زودتر به پزشک متخصص درمان سرطان سینه مراجعه نماييد، خواه اين مشكل در قسمت داخلي پستان، پوست آن و يا نوك پستان باشد. طبيعي است كه در چنين مواقعي احساس نگراني نماييد، اما سعي كنيد به خاطر داشته باشيد كه از هر ۱۰ توده‌اي كه در سینه پيدا ميشود ۹ تاي آن غيرسرطاني است. حتي اگر توده‌اي كه در پستان شما وجود دارد سرطاني هم باشد، شكي نداشته باشيد كه تشخيص زودرس و به موقع و درمان مناسب آن، باعث افزايش احتمال معالجه كامل آن و کمک به روند شیمی درمانی سرطان سینه خواهد کرد.

دیگر یافته های پزشکی
شیمی درمانی قبل و پس از جراحی در مراحل اولیه سرطان سینه

 

 

جهت مشاوره و یا درخواست نوبت حضوری دکتر مریم میرزایی مقدم متخصص انکولوژی، رادیوتراپی و شیمی درمانی با شماره های ۰۲۱۸۶۱۲۶۱۹۳ ـ ۰۲۱۸۶۱۲۶۳۹۵ و اینستاگرام ایشان در ارتباط باشید.

 

مطلب چقدر مفید بود؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *