آیا سرطان بدخیم معده درمان دارد راه های درمان سرطان معده چیست؟


سرطان معده چیست؟

سرطان معده یکی از شایع ترین سرطان ها در جهان است که علت مشخصی برای آن پیدا نشده و متاسفانه در مراحل اولیه قابل تشخیص نبوده و علائم چندانی ندارد. اکثر افراد زمانی از بیماری خود اطلاع پیدا می کنند که بیماری آن ها پیشرفت کرده است. در صورت تشخیص زودهنگام، سرطان معده درمان می‌شود.

درمان اصلی سرطان معده در مراحل اولیه جراحی سرطان معده است و در صورت نیاز رادیوتراپی سرطان معده و شیمی درمانی سرطان معده به صورت تکمیلی انجام می شود.

عوامل خطرساز ابتلا به سرطان معده

برخی از مهمترین عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان معده را تحت تاثیر قرار دهند:

🎗 سیگار

🎗 کهولت سن

🎗 پولیپ معده

🎗 سابقه در خانواده

🎗 جنسیت

🎗 سندرم های خانوادگی (از جمله پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی)

🎗 یک رژیم غذایی حاوی غذاهای شور و دودی، مصرف میوه و سبزیجات کم

انواع سرطان معده

  • سرطان معده به صورت پراکنده

اکثر GC به صورت پراکنده اتفاق میفتند و عمدتا افراد بالای 45 سال را مبتلا می کند. این سرطان ها به عنوان سرطان های معده اسپورادیک (SGCs) شناخته می شوند که در زنان کمی شایع تر است.

  • سرطان معده زودرس

سرطان معده قبل از 45 سالگی به عنوان EOGC زودرس تعریف می شود و حدود 10٪ از GC را شامل می شود در EOGC ها، به نظر می رسد عوامل ژنتیکی نقش اصلی را ایفا می کنند. اغلب در خانم ها مشاهده می شود، بیشتر به دلیل تغییرات هورمونی رخ می دهند.

 

علائم سرطان معده بدخیم

سرطان معده بدخیم مانند سرطان معده خوش خیم نیز علائم و نشانه هایی دارد اما باید گفت که همه این علائم و نشانه ها مربوط به این سرطان نمی باشد. سرطان معده بدخیم در زنان بیشتر از مردان و در بزرگسالان از جوانان بیشتر می باشد. سرطان معده بدخیم ممکن است نشانه‌ هایی از جمله استفراغ و حالت تهوع و اینگونه عوامل را داشته باشد که شما باید آنها را جدی بگیرید. متاسفانه زمانی فرد برای درمان سرطان معده بدخیم به پزشک متخصص مراجعه می کند که بیماری بسیار پیشرفت کرده و دلیل این امر نیز شباهت علائم سرطان معده به درد ها و ناراحتی های معمولی معده می باشد. بهتر است که نشانه های آن را جدی بگیرید و سریع به پزشک مراجعه کنید. همانطور که گفتیم از نشانه های سرطان معده استفراغ و حالت تهوع، کم اشتها شدن و سیری زودرس، وجود خون در مدفوع و یا خونریزی می باشد که باید جدی گرفته شود و به پزشک مراجعه نمایید تا از طریق آندوسکوپی و یا دیگر موارد به شناسایی و تشخیص آن بپردازد.

برخی از علائم سرطان معده عبارتند از:

  • بی‌ اشتها بودن
  • یبوست و یا اسهال
  • سو هاضمه یا سوزش معده
  • احساس درد یا ناراحتی در شکم
  • احساس گیر کردن غذا در گلو در هنگام غذا خوردن
  • حالت تهوع و استفراغ، بخصوص استفراغ غذاهای سفت فوراً بعد از خوردن آن‌ها

سرطان معده چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک متخصص اغلب با انجام یک معاینه ی بالینی می تواند سرطان معده ی پیشرفته را تشخیص دهد. ممکن است پزشک با معاینه غده های لنفاوی بزرگ شده، بزرگ شدگی کبد، افزایش مایع شکمی (آسیت – ascites) و یا توده ی شکمی که از نشانه های سرطان معده هستند آن را
تشخیص بدهد.

دیگر یافته های پزشکی
نشانه‌های سرطان معده و علائم خطرساز سرطان معده

با این حال اگر شما دچار علائم غیر معمولی مانند سوء هاضمه، کاهش وزن، تهوع و یا از دست دادن اشتها شده اید، ممکن است پزشک برای شما انجام آزمایش هایی را تجویز کند. این آزمایش ها عبارتند از:

Upper GI series

در این آزمایش شما باید یک محلول باریم را بنوشید و سپس به کمک اشعه ی X از مری، معده و ابتدای روده ی شما تصویربرداری می شود. باریم به پزشک کمک می کند تا با استفاده از اشعه ی X و تجهیزات تصویربرداری ویژه، تصویری بهتر از آن مناطق بدن داشته و بتواند تومورها و یا سایر علائم غیر طبیعی را تشخیص دهد.

گاستروسکوپی (Gastroscopy) و بیوپسی

در این آزمایش با استفاده از یک لوله ی نورانی باریک که به آن گاستوسکوپ گفته می شود و از طریق دهان به داخل معده فرستاده می شود، مری و معده معاینه می شوند. از این طریق پزشک می تواند به طور مستقیم داخل معده را مشاهده کند. اگر یک مورد غیر طبیعی مشاهده شد، پزشک بخش کوچکی از آن را جدا کرده (بیوپسی) و خارج می کند تا زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار دهد. بیوپسی تنها راه مطمئن برای تشخیص سرطان است. گاستروسکوپی و بیوپسی بهترین روش ها برای تشخیص سرطان معده هستند.

هنگامی که سرطان معده تشخیص داده می شود، آزمایش های بیشتری برای تعیین این قضیه که آیا سرطان در سایر نواحی گسترش پیدا کرده است یا خیر انجام می شود. این آزمایش ها ممکن است شامل CT اسکن، PET اسکن، اسکن استخوان، لاپاراسکوپی و سونوگرافی اندوسکوپیک باشد.

 

آندوسکوپی سرطان معده

آندوسکوپی سرطان معده

درمان سرطان معده چگونه است؟

درمان‌های عمده برای سرطان معده شامل جراحی، شیمی ‌درمانی و پرتودرمانی هستند. ممکن است به صورت همزمان ترکیبی از درمان ها صورت بگیرد. اگر جراحی توصیه ‌شده است، ممکن است قبل از آن لازم باشد تا عمل شیمی ‌درمانی را انجام دهید. جالب است بدانیم سرطان معده به رغم خطرناک بودن، در صورت تشخیص زودهنگام درمان می‌شود. اگر در مراحل اولیه بیماری، زخم بدخیمی در معده دیده شود، با اقدامات آندوسکوپیک می‌توان زخم را برداشت و بیمار را تحت نظارت کامل قرار داد.

پس از تشخیص وجود سرطان معده نوبت به درمان سرطان معده می رسد. درمان سرطان معده با توجه به مرحله ای که بیماری تشخیص داده میشود، دارد.
در مرحله ابتدایی اگر فرد مبتلا به سرطان معده بدخیم باشد پزشک متخصص جراح انکولوژیست با توجه به مرحله ابتدایی بیماری، برای بیمار جراحی انجام میدهد و پس از آن جهت مشاوره بیمار را به پزشک انکولوژیست ارجاع میدهد و انکولوژیست بر اساس نوع پاتولوژی درمان لازم پرتودرمانی یا شیمی درمانی برای بیمار میگذارد. در پرتو درمانی سرطان معده، از پرتو های انرژی بالا و قدرت بسیار بالا برای تخریب سلول‌های سرطانی گسترش یافته استفاده میشود .

مرحله دوم سرطان معده بدخیم مرحله ای می باشد که سرطان معده بدخیم گسترش یافته و به غدد لنفاوی شما راه یافته است در این مرحله پزشک جراح اقدام به برداشتن قسمتی از معده شما و غدد لنفاوی اطراف آن می کند.

دیگر یافته های پزشکی
عوارض درمان سرطان با شیمی درمانی از زبان متخصص انکولوژی

گاهی مواقع سرطان بسیار پیشرفت کرده و درمان آن غیر ممکن است که تمام کبد، روده، طحال و سایر اندام های شما را درگیر کرده و از طریق جراحی نمی ‌توان آن را درمان کرد. در این موارد پزشک رادیوانکولوژی به وسیله دارو و درمان های متعددی که انجام میدهد سرطان معده بدخیم شما را کنترل می کند و علائم و دردهای ناشی از سرطان معده بدخیم را تسکین می دهد.

بنابراین تشخیص و درمان سرطان معده و تشخیص نوع درمان شما بسته به نظر پزشک متخصص انکولوژی و رادیوتراپی با توجه به مراحلی که سرطان شما دارد انتخاب و انجام میگردد که خوشبختانه سرطان معده بدخیم با توجه به مراحلی که در آن قرار دارد قابل درمان می باشد و اگر این سرطان درمان نشود کشنده ترین نوع سرطان باشد.

توضیحات بیشتر درباره هریک از روش های درمان سرطان معده

جراحی سرطان معده، که در این روش بخشی از معده و یا کل معده و شاید بخش هایی از بافت های اطراف آن برداشته شود.
در جراحی سرطان معده، هر کدام از این روش ها به کار برده می شوند:

🎗 برداشتن کامل معده توسط پزشک جراح (گاسترکتومی کامل)

🎗 برداشتن قسمتی از معده (گاسترکتومی جزئی)

🎗 برداشتن معده با بخشی از مری (گاسترکتومی همراه با برداشتن مری)

پرتودرمانی سرطان معده

در پرتودرمانی سرطان معده از پرتوهای پرانرژی مانند پرتوهای ایکس و پروتون ها برای از بین بردن سلول های سرطانی معده استفاده می شود. در سرطان معده و روده، پرتودرمانی و شیمی درمانی به طور متناوب و اغلب قبل از عمل جراحی انجام می شود. پرتودرمانی به معده می تواند باعث اسهال، سوء هاضمه، حالت تهوع و استفراغ شود. برای جلوگیری از این عارضه جانبی، ممکن است پزشک از لوله تغذیه ای استفاده کند که قبل از شروع درمان پرتودرمانی و شیمی درمانی گذاشته میشود. در موارد سرطان پیشرفته، ممکن است از پرتودرمانی برای تسکین عوارض جانبی استفاده شود.

شیمی درمانی سرطان معده

شیمی درمانی یک دارو درمانی است که در آن مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول های سرطانی معده استفاده می کند. در درمان سرطان معده داروهای شیمی درمانی در سراسر بدن جریان پیدا می کند و سلول های سرطانی را شناسایی و از بین می برد. شیمی درمانی قبل از عمل جراحی می تواند به منظور کوچک کردن تومور انجام شود. شیمی درمانی بعد از عمل جراحی (شیمی درمانی کمکی) نیز برای از بین بردن سلول سرطانی احتمالی بعد از جراحی استفاده می شود. شیمی درمانی اغلب با پرتودرمانی ترکیب می شود و صورت می گیرد. شیمی درمانی به تنهایی برای تسکین علائم و عوارض سرطان کاربرد دارد. عوارض جانبی شیمی درمانی بستگی به نوع دارو استفاده شده دارد.

 

جهت مشاوره و درخواست نوبت دکتر مریم میرزایی مقدم متخصص رادیوتراپی، انکولوژی و شیمی درمانی با شماره های ۶۶۱۲۶۰۴۴۶۶۱۲۶۰۶۵ و اینستاگرام ایشان در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.