پزشک انکولوژیست سرطان را با استفاده از بیوپسی، آندوسکوپی، پرتونگاری، سی تی اسکن، MRI، اسکن PET، سونوگرافی و سایر روش های رادیولوژی تشخیص می دهند. از داروهای هسته ای و همچنین آزمایش خون و نشانگرهای توموری نیز برای تشخیص استفاده می شود. متخصص انکولوژیست با استفاده از شیمی درمانی یا سایر داروها مانند درمان هدفمند یا ایمنی درمانی، سرطان را درمان می کند. سرکار خانم دکتر مریم میرزایی مقدم، متخصص انکولوژی در تهران و متخصص انکولوژیست می باشند که با استفاده از تجهیزات روز دنیا قادر به تشخیص بیماری و آماده ی ارائه کلیه خدمات پزشکی و درمانی به شما عزیزان می باشند.

دکتر مریم میرزایی متخصص رادیوانکولوژی

 

انکولوژی

سرطان ‌شناسی یا انکولوژی از دو واژه ی یونانی تشکیل شده‌ است؛ اُنکوس به معنی توده و پسوند لوژی به معنی شناختن. سرطان‌ شناسی شاخه‌ای از رشته پزشکی است که در مورد تومور ها و سرطان مطالعه می‌کند. پزشک متخصص در این رشته را سرطان‌ شناس یا انکولوژیست می‌ نامند. در میان عامه مردم به آن دکتر سرطان نیز می گویند.

بنابرین انکولوژیست پزشک متخصص در تشخیص و معالجه افرادی است که سرطان دارند. اگر مبتلا به سرطان هستید، یک متخصص انکولوژیست بر اساس گزارشات آسیب شناسی دقیق، یک برنامه درمانی را طراحی خواهد کرد که می گوید چه نوع سرطانی و چه میزان ایجاد شده است، چقدر سریع احتمال دارد که گسترش یابد و چه قسمت هایی از بدن شما درگیر باشد.

از آنجا که بیشتر سرطان ها با ترکیبی از درمان ها درمان می شوند، در طول دوره درمان می توانید انواع مختلفی از انکولوژیست ها را ملاقات کنید.

متخصص انکولوژی

متخصصین فعال در زمینه انکولوژی

 • انکولوژیست های پزشکی

انکولوژیست های پزشکی با استفاده از روش هایی مانند شیمی درمانی، درمان هورمونی، درمان بیولوژیک و سایر روش های هدفمند سرطان را درمان می کنند. انکولوژیست های پزشکی معمولا اولین انتخاب افراد به عنوان پزشک اصلی سرطان است.
انکولوژیست های پزشکی به بیماران خود در مدیریت عوارض جانبی، نظارت و حفظ سلامت جسمی کمک می کنند. در بسیاری از موارد، بیماران حتی پس از اتمام درمان هم با انکولوژیست های پزشکی خود در ارتباط هستند.

 • انکولوژیست های پرتودرمانی

انکولوژیست های پرتو درمانی از پرتو های فوتون پرانرژی برای هدف قرار دادن و از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کنند. تقریباً نیمی از بیماران سرطانی در یک برهه تحت درمان با اشعه قرار می گیرند.
در برخی موارد، بهترین روش درمان سرطان شامل کاشت مواد تابش شده در ناحیه آسیب دیده است، در حالی که موارد دیگر از پرتو های شدید استفاده می کنند که به دلیل دقت تابش به این فرآیند «پرتو جراحی» گفته می شود.

 • انکولوژیست های جراحی

در صورت تشخیص سرطان، احتمالا اولین پزشکی که ملاقات خواهید کرد یک آنکولوژیست جراحی خواهد بود. متخصص های انکولوژی جراحی اغلب نومنه برداری ها را انجام می دهند و بخش کوچکی از بافت را برای وجود سلول های سرطانی بررسی می کنند.
در صورت تشخیص وجود سلول های سرطانی در نمونه آزمایشی، احتمالا باید مجدداً آنکولوژیست جراحی خود را برای از بین بردن تومور و بافت های اطراف ملاقات کنید جراح به شما در آماده سازی و همچنین بهبودی از هر فرآیند جراحی در طول درمان سرطان کمک می کند.

 • انکولوژیست های زنان

متخصصان انکولوژی زنان در معالجه سرطان هایی نقش دارند که بر روی زنان تأثیر می گذارد (مانند سرطان تخمدان، سرطان دهانه رحم، سرطان رحم، سرطان واژن و مهبل)، اما در درمان شرایط پیچیده ژنتیکی مانند آندومتریوز و تومورهای فیبوئید نیز نقش دارند.
مانند سایر متخصصان سرطان، انکولوژیست های زنان خود را وقف چندین سال آموزش و مطالعه متمرکز بر سرطان های زنان می کنند.

بهترین کلینیک شیمی درمانی رادیوتراپی

 • هماتولوژیست – انکولوژیست

پزشکانی که در درمان سرطان های خون مانند لوسمی و لنفوم تخصص دارند، به عنوان متخصص هماتولوژی شناخته می شوند. این متخصصان اختلالات کم خونی داسی شکل، هموفیلی و سایر اختلالات خونی غیر مرتبط با سرطان را نیز درمان کنند.

 • سایکو انکولوژی

موضوعی میان رشته ای از حوزه های روانشناسی، سبک زندگی و انکولوژی است که به مبحث روانشناسی در بیماری سرطان گفته می شود. این رشته به فرآیند درمانی جامع توجه دارد و به موضوعات رفتاری-روانشناختی در طول درمان و عوارض آن می پردازد. متخصصان این رشته به بررسی عوارض سرطان در سلامت روان و همچنین عوامل روانی که در طول فرآیند درمان و یا در زمان قطع درمان رخ می دهد، می پردازند.

فرآیند آموزش انکولوژیست ها

انکولوژی یکی از زیر مجموعه های پزشکی داخلی است. پس از فارغ التحصیلی از دانشکده پزشکی و دریافت گواهی کار، انکولوژیست ها باید سه سال را در رزیدنسی پزشکی داخلی بگذرانند.

بعد از اتمام رزیدنسی، انکولوژیست های پزشکی باید دو تا سه سال دیگر را در فلوشیپ پزشکی آنکولوژی به اتمام برسانند. انکولوژیست های جراحی ابتدا باید یک رزیدنسی عمومی جراحی و سپس دو سال فلوشیپ آنکولوژی جراحی را به اتمام برسانند.

در نهایت، تبدیل شدن به یک انکولوژیست پرتونگاری یک فرایند پنج ساله است که شامل کارآموزی در پزشکی داخلی و به دنبال آن اتمام رزیدنسی آنکولوژی پرتونگاری است.

آمادگی لازم برای اولین ویزیت با متخصص انکولوژی

یک دوست یا یکی از اعضای خانواده: به همراه داشتن یک فرد آشنا نه تنها می تواند از لحاظ عاطفی تاثیرگذار باشد، بلکه به شما در یاد آوری جزئیاتی که ممکن است نادیده گرفته یا فراموش کرده اید کمک کند.
مدارک پزشکی: تمام سوابق پزشکی خود شامل کپی از هر آزمایش و تصویربرداری به همراه لیستی از داروها و مکمل های مصرفی خود را بیاورید.

متخصص انکولوژی

ویزیت توسط پزشک انکولوژیست

متخصص انکولوژی مدت زمان زیادی را صرف جمع آوری اطلاعات در مورد وضعیت جسمانی شما می کند به طوری که ممکن است اولین ملاقات انکولوژی شما دو تا سه ساعت طول بکشد. شما همچنین باید انتظار موارد زیر را داشته باشید:

 • احساسات متناقض

اضطراب، عصبانیت و غم و اندوه واکنش های متداولی هستند که پس از فهمیدن ابتلا به سرطان آن ها را تجربه می کنید. همچنین ممکن است که در ابتدا به دلیل شوک وارد شده نوعی بی حسی را تجربه کنید.

 • معاینه بدنی

حتی اگر دکتر اصلی شما مجموعه ای از معاینه های فیزیکی را انجام داده باشد، احتمالاً انکولوژیست برخی از این معاینات را تکرار می کند.

 • تست های بیشتر

آزمایش خون یا آزمایش تصویر برداری

 • ملاقات با افراد مرتبط با خدمات بیمارهای سرطانی

ممکن است با دیگر متخصصان مراقبت های بهداشتی و یا افرادی که درباره روند بیمه و هزینه های مربوط به درمان به شما کمک کنند ملاقات کنید.

 • پیش بینی اولیه

معمولا انکولوژیست یک پیش بینی اولیه را در مورد مدت زمان درمان و مراحل آن به شما ارائه می کند.

آزمایشات متداول بیماران

ممکن است پزشک معالج شما برای یافتن نا هنجاری هایی که می تواند نشان دهنده سرطان باشد، معاینه جراحی انجام دهد. آنها همچنین ممکن است آزمایش خون و ادرار یا اسکن تصویر برداری مانند MRI، سونوگرافی و اسکن CT انجام دهند. آنها ممکن است یک یا چند مورد نمونه برداری برای بررسی سلول های سرطانی در بافت ها انجام دهند.

بهترین مرکز شیمی درمانی

درمان های انکولوژی شامل چیست؟

یکی از متداول ترین روش های درمانی در انکولوژی، شیمی درمانی سرطان است. متخصصان انکولوژیست، بر روی درمان آنکولوژی، نظارت و هماهنگی می کنند و در استفاده از روش های درمانی مختلف مانند شیمی درمانی، هورمون ها و مسکن ها برای مدیریت بیماری تخصص دارند. انکولوژیست ها غالباً مراقبت را با پرتو نگاری و آنکولوژیست های جراحی انجام می دهند.

انکولوژیست های پرتو درمانی از اشعه ایکس پر انرژی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کنند. حتی بیماران مبتلا به سرطان غیرقابل درمان نیز ممکن است توسط متخصصان انکولوژیست برای تسکین علائم دیده شوند.

انکولوژیست های جراحی، جراحانی هستند که در معالجه جراحی سرطان و بیماری های بدخیم تخصص دارند. آن ها قبل یا بعد از برداشتن جراحی تومور ها برای ارائه مراقبت های مؤثر با انکولوژیست های دیگر همکاری می کنند. در مقایسه با آنکولوژی غیر جراحی، آموزش آنکولوژیست های جراحی بسیار رقابتی است و نیاز به آموزش رزیدنتی عمومی جراحی دارد. مراقبت تسکین دهنده نیز ممکن است توسط انکولوژیست ها برای درمان درد و سایر علائم سرطان استفاده شود.

سوالات متداول بیماران از پزشک انکولوژیست

 • این تست ها چه چیزی را نشان می دهند؟
 • دلیل انتخاب این روش درمان چیست؟
 • عوارض جانبی این دارو چیست؟
 • این روش درمان برای سایر بیماران چقدر موفقیت آمیز بوده است؟
 • چه زمانی می توانم به سر کار برگردم؟
 • آیا می توانید بیماری را با یک زبان ساده تر توضیح دهید؟
 • آیا آزمایشات بالینی به من کمک می کنند؟

 

_

سایر مقالات انکولوژی

_

مراحل پس از تشخیص و جراحی سرطان جهت درمان سرطان چیست؟

سرطان چیست؟ واژه سرطان به خانواده بزرگی از بیماری‌ها اطلاق می‌شود که شامل رشد غیر طبیعی سلول‌هاست و این سلول‌ها این قابلیت را دارند که به سایر نقاط بدن گسترش … ادامه مطلب

متخصص رادیوتراپی و انکولوژی کیست، روند درمان سرطان

متخصص انکولوژی یا انکولوژیست کیست؟ انکولوژیست پزشک متخصص در تشخیص و معالجه افراد مبتلا به سرطان است. اگر مبتلا به سرطان هستید، یک متخصص انکولوژی در تهران و رادیوتراپی بر اساس … ادامه مطلب

۴ دیدگاه

 • مادر من در شهرستان ۱-دچار بیماری سرطان صفرا میباشد ۲-تازگی درد از پایین ستون فقرات شروع شده ودرد به سمت چپ رفته و تا پایین باسن درد میگیرد به طوری که هر حرکتی رو از اون سلب کرده حالا می خواستم ببینم ایا این دو بیماری به هم ربط دارد یا خیر و درمان این بیماریها چگونه است؟

 • سلام وقتت بخیر خانم دکتر. من ۲۰ سالمه . توی سینه چپم دو تا فیبروآدنوم دارم که یکیش حدودا سه سانته. بیوپسی انجام دادم و گفتن که خوش خیمه. اما میخواستم بدونم اگه عمل نکنم مشکلی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *