شیمی درمانی چیست؟ انواع داروهای شیمی درمانی


شیمی درمانی (chemotherapy)

شیمی  درمانی یکی از روش های درمان سرطان است که با استفاده از دارو های خاص در علم پزشکی صورت می پذیرد . اما متأسفانه این نوع درمان عوارضی روی سلول ها و بافت های بدن از خود به جای می گذارد . این عوارض عبارت است از : ریزش مو، خشک شدن پوست، تهوع و استفراغ، اسهال و لاغری

 

🎗 صحبت های سرکار خانم دکتر مریم میرزایی مقدم در رابطه با تاثیر شیمی درمانی پیشرفته در درمان سرطان 🎗

 

لازم به ذکر است که بیمار  پس از درمان،  بهبودی خود را به دست می آورد و سلول های بدن نیز باز سازی خواهند شد.

شیمی درمانی یکی از روش های بسیار کاربردی است. در اصل در شیمی درمانی تمرکز بر روی سلول های سرطانی و سلول های میکروارگانیسم است که با استفاده ازمواد شیمیایی و دارو های شیمیایی از بین می رود . بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که در شیمی درمانی فقط از داروهایی که برای درمان سرطان هستند استفاده می شود، اما این تفکر غلط است. بلکه در بعضی از موارد، از آنتی بیوتیک ها  نیز کمک گرفته می شود.
ارسفنامین اولین نوع ماده شیمی درمانی بود که  در سال ۱۹۰۹ کشف و برای درمان سیفلیس به کار برده شد.

پیشینه

هند باستان پیشکسوت استفاده از دارو های شیمیایی می باشد . در هند برای ساخت دارو های شیمیایی  از برخی فلزات  و برخی گیاهان استفاده می کردند که آیورودا نامیده می شد ، این نوع دارو برای معالجه بسیاری از  بیماری ها به کار برده می شد. محمد ابن زکریای رازی پزشک ایرانی از مواد های شیمیایی از جمله جیوه ، زاج ، مس ، نمک امونیم ، گچ ، طلا ، قیر ، صدف ، خاک رس و الکل برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می کرد. جالب است بدانید که ساخت اولین داروی شیمی درمانی به منظور درمان نبوده است . این ماده در قرن بیست میلادی ، در جنگ جهانی دوم به عنوان سلاح جنگی استفاده می شد. نام این ماده گاز خردل بوده است . طی مطالعات و مشاهدات به دست آمده ، از تعدادی از افرادی که به لیمفوما (نوعی سرطان گلبول های سفید خون) مبتلا بودند ، با تنفس این گاز بهبود موقت یافتند . در ساخت دارو های شیمی درمانی مرزها و محدودیت هایی وجود دارد که هنوز رفع نشده است.

دیگر یافته های پزشکی
روش های درمان سرطان روده چیست و چه عوارضی به دنبال دارد؟

تاریخچه

عمدتاً در طی سال های ۱۹۳۵-۱۹۱۹ اصول و قواعد علم شیمی درمانی پدیدار شد.  روش های درمانی همچون اپیکا (برای اسهال) ، آمیبی و جیوه ( برای معالجه علائم سیفلیس ) و گنه گنه (برای درمان مالاریا) نیز موثر هستند .
باید به این موضوع نیز توجه داشت که تمام  دوره ی شیمی  درمانی بستگی به وضعیت و متسعد بودن بیمار و نوع معالجه دارد.

 

تاریخچه شیمی درمانی
تاریخچه شیمی درمانی

طرح های درمانی

شیمی درمانی امروزه  با طرح های بسیاری، به منظور کنترل و درمان بیماری سرطان رو به پیشرفت است، شیمی درمانی می تواند برای درمان کامل بیماری ، طولانی کردن عمر بیمار و  آرام کردن درد ها کمک بسیاری کند.
مقاومت سلول های سرطانی در برابر  انواع دارو های شیمی درمانی یکی  از مهم ترین نگرانی ها و شکست درمان است.

درمان پیش معالج یا شیمی درمانی نئوآدجوانت

این نوع درمان به منظور کاهش خطرات ناشی از درمان موضعی که شامل : جراحی یا پرتو درمانی است انجام می شود. هم چنین به منظور کوچک کردن و کم حجم کردن تومور اولیه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

شیمی درمانی آدجوانت

زمانی که احتمال وجود بیماری سرطان کم باشد اما ریسک این که سرطان عود کند ، وجود داشته باشد ، این روش به کار گرفته می شود به این صورت که کمک می کند مقاومت سلول های سرطانی در برابر دیگر دارو ها کم شود . هم چنین میتواند سلول هایی که در بدن پخش شده است را بُکُشد . این  دارو  برای تومور های سرطانی که سرعت رشد آن ها زیاد است بسیار  سودمند بوده و فرد بهبودی کامل را به دست می آورد .

دیگر یافته های پزشکی
پرتودرمانی و شیمی درمانی در تومورهای مغزی

انواع داروهای شیمی درمانی

داروهای سایتوتوکسیک ترکیبات طبیعی یا صناعی هستند  که در درمان بیماری سرطان مورد استفاده قرار می گیرد . به روند درمانی و بهبود بیمار توسط این دارو ها شیمی درمانی می گویند که توسط پزشک متخصص شیمی درمانی انجام پذیر است.

 

 

جهت مشاوره و درخواست نوبت دکتر مریم میرزایی مقدم متخصص رادیوتراپی، انکولوژی و شیمی درمانی با شماره های ۶۶۱۲۶۰۴۴۶۶۱۲۶۰۶۵ و اینستاگرام ایشان در ارتباط باشید.

مطلب چقدر مفید بود؟

6 دیدگاه

 • سلام
  اگر بیماراقایی جراحی روده انجام داده باشن و شیمی درمانی میشن درحال حاظرولی جلسه دوم شیمی درمانی بیمار تمام پوست کف دستشون کنده کنده شده و صورتشون پوستش سیاه شده پوست پوست شده اینا عادیه برای بیمار شیمی درمانی یا خیر متاسفانه راه ارتباطیم با پزشکشون نداریم خودمون

  • باسلام لطفا جهت اطلاعات بیشتر با مطب خانم دکتر مریم میرزایی مقدم در ارتباط باشید. ۶۶۱۲۶۰۴۴ – ۶۶۱۲۶۰۶۵
   آدرس مطب: بلوار کشاورز، ابتدای جمالزاده شمالی، نبش کوچه سرو پلاک ۱، طبقه ۴، واحد ۷

 • سلام وقت بخیر. میخواستم ببینم هر جلسه پرتو درمانی برای سرطان رحم (پرتو درمانی خارجی) حدودا هزینش چقدر میشه؟

  • باسلام لطفا جهت اطلاعات بیشتر با مطب خانم دکتر مریم میرزایی مقدم در ارتباط باشید. ۶۶۱۲۶۰۴۴ – ۶۶۱۲۶۰۶۵
   آدرس مطب: بلوار کشاورز، ابتدای جمالزاده شمالی، نبش کوچه سرو پلاک ۱، طبقه ۴، واحد ۷

 • همسرم شیمی درمانی میشود ونظر دکتر ۸ جلسه سبک دستور داده شده ازجلسه ششم به بعد حالت قرمزی در دوطرف هردوپا و خشکی پوست مشاهده شده ایا میشود درمان را یک الی دوماه به تعویق انداخت؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *