سرطان دهان چیست و درمان سرطان دهان

درمان سرطان دهان

سرطان دهان چیست و راه های درمان سرطان دهان

این نوع سرطان در داخل دهان پدید میاید و به نام سرطان دهان و یا سرطان حفره معروف است . این نوع سرطان یکی از انواع سرطان های مربوط به قسمت سر و گردن به حساب میاید. درمان سرطان دهان و سرطان گردن به طور معمول به یکدیگر شباهت دارند.

سرطان دهان امکان دارد که در نواحی لب ها، لثه ها، زبان، آستر داخلی گونه‌ ها، سقف دهان و کف دهان (زیر زبان) رخ دهد.

دندان‌ پزشک امکان دارد یکی از اولین افرادی باشد که علائم سرطان حفره دهان را تشخیص خواهد داد. که برای تشخص دادن این موضوع و سپس درمان سرطان دهان ابتدا باید نمونه برداری صورت گیرد که در این قسمت یک نمونه کوچک از بافت برداشته میشود و برای بررسی کردن سلول های سرطانی در نظر گرفته خواهد شد بعد از انجام این کار نیاز به تعیین کردن مرحله سرطان است.

 

سرطان دهان

تشخیص سرطان دهان

سرطان حفره دهان ۴ مرحله دارد که به ترتیب مراحل آن به شرح زیر است

در مرحله اول اندازه تومور کمتر از ۱ اینچ خواهد بود و هنوز به غدد لنفاوی انتقال پیدا نکرده است ، در مرحله دوم اندازه تومور بیشتر از ۱ تا ۲ اینچ خواهد شد و باز هم به غدد لنفاوی سرایت نکرده است ، در مرحله سوم اندازه تومور بیش از ۲ اینچ خواهد شد و غدد لنفاوی نزدیک تومور گسترش‌ یافته است ولی تومور موجود در غدد لنفاوی اندازه ای بیش از یک اینچ ندارد ، در مرحله چهارم سرطان بافت اطراف دهان، لب‌ها و احتمالا اطراف غدد لنفاوی را در بر خواهد گرفت و یا به بقیه بدن سرایت خواهد کرد که این مرحله سخت ترین مرحله درمان سرطان دهان خواهد بود. احتمال بهبود را طبق این مرحله بندی میتوان تشخیص داد که از آن طریق رویکرد درمان سرطان دهان انجام خواهد گرفت.

دیگر یافته های پزشکی
متخصص رادیوتراپی و انکولوژی کیست،روند درمان سرطان

عواملی مانند:

 • سیگار کشیدن
 • مصرف دخانیات و الکل
 • در معرض قرار گرفتن اشعه ماورا بنفش
 • غذاهای سرخ کردنی و استفاده از گوشت قرمز
 • جویدن پی در پی آدامس و …

میتواند امکان دچار شدن به این نوع سرطان را زیاد کند و این سرطان با سیگار رابطه مستقیم دارد و به همین علت تعداد آقایانی که دچار این بیماری میشوند بیشتر از خانم ها است.

باید به این نکته توجه داشت که از ۴۰ سالگی خطر ابتلا به سرطان دهان افزایش پیدا خواهد کرد و میانگین سن مبتلا شدن به این بیماری ۶۰ سالگی است.

درمان سرطان دهان بنا بر چند مورد متفاوت است از جمله نوع سرطان دهان و اندازه سرطان ، درجه بدخیمی و میزان گسترش آن.

برای درمان سرطان دهان باید به این نکته توجه کرد که اگر مقدار آن بیشتر از دهان و گلو پخش نشده باشد تنها با جراحی قابل درمان خواهد بود و جراحی به صورتی است که جراحان تومورهای کوچک‌ تر را با عمل حذف خواهند کرد و اگر اندازه تومورها بزرگتر باشد یا سرطان گسترده شده باشد ، ممکن است نیاز به چند عملیات پیچیده و پی در پی باشد و همین طور امکان دارد جراح مجبور شود برای درمان سرطان دهان قسمتی از زبان را بردارد که اگر این شرایط ایجاد شود ، جراح سعی خواهد کرد زبان را با استفاده از پوست یا بافت‌هایی در قسمت‌های دیگر بدن بازسازی کنند . اما اگر سرطان شدید تر شده باشد و به قسمت های بیشتری انتقال پیدا کرده باشد درمان سرطان دهان کمی سخت تر میشود و باید جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی صورت گیرد.

دیگر یافته های پزشکی
نقش استرس در ایجاد سرطان

فردی که به سرطان دهان اولیه دچار شده است امکان دارد تنها به پرتودرمانی نیاز داشته باشد ، ولی باید این را در نظر داشت که همچنین می‌تواند جراحی ، شیمی‌درمانی و یا هر دو تجویز شود تا جلوی برگشت سرطان دهان به بدن خود را به طور کامل بگیرد.

برای یکی دیگر از راه های درمان سرطان دهان میتوان به دارو درمانی هدفمند با مداخله در رشد سلولی در سطح مولکولی اشاره کرد که میتواند موجب از بین رفتن سلول‌های سرطانی شود. درمان سرطان دهان ممکن است به همراه دارو درمانی هدف مند با شیمی‌ درمانی و پرتو درمانی صورت گیرد.

 

جهت مشاوره و درخواست نوبت دکتر مریم میرزایی مقدم متخصص رادیوتراپی، انکولوژی و شیمی درمانی با شماره های ۶۶۱۲۶۰۴۴۶۶۱۲۶۰۶۵ و اینستاگرام ایشان در ارتباط باشید.

مطلب چقدر مفید بود؟

۷ دیدگاه

 • سلام خدمت خانم دکتر یک سوال داشتم در مرحله دوم سرطان دهان اندازه تومور چقدر است از چه زمانی شیمی درمانی برای سرطان دهان شروع میشود؟ممنون میشم پاسخ بدین

 • سلام وقتتون بخیر من دهانم خیلی مدت هست آفت میزنه
  برفک و گاهی اوقات رو زبونم و قسمت سمت راست و چپ دهانم لپ ها از تو سفید هست یکم بعضی قسمتاش آیا سندرم هست؟نگرانم
  و سوال بعد این آفت و برفک دهانی آیا خطر سرطان دهان ایجاد میکنه ریسک خطر هست آیا کسی که داره آفت و برفک
  و سوال بعد تو ساییتتون نوشتین از عوامل ایجاد سرطان دهان ضایعات بدخیم دهانی منظور چیه منظورتون همان برفک و افت و قارچ دهانی هست یا خیر ممنون میشم جواب این ۳ سوال هارو بدین؟

 • از دیشب متوجه برآمدگی به شکل جوش و حاوی چرک درکنار دندانی شدم که قبلا عصب کشی شده بود. لذا این سوال به وجود آمد که آیا مشکوک به cancer است یا این عوارض طبیعی و زودگذر هستند و چه درمانی را باید پیش بگیرم.
  با تشکر

 • سلام چند ماهی هست که دو طرف زبان من خط های زرد یا سفید رنگ در اومده و زیر گلومم یه کمی خودم احساس میکنم ورم کرده که البته با دست زدن فقط مشخص میشه به یه دکتری نشون دادم گفت آفت هست پماد زدم خوب نشد ویه دکتر هم گفت اصن هیچی نیست از اعصابه????ومن خودم داروی ضد قارچ رو زدم اون هم تاثیر نداشت احساس میکنم پررنگ تر شدولی زیر گلوم خیلی خیلی کوچیک شده غدهه البته اینم بگم که من یه مدتی قبل که اینجور بشم آموکسی سیلین ۱۰۰۰ آلمانی با سفیلاکین با یکی دیگه رو هم میخوردم که به اشتباه هر ۸ ساعت میخوردم و بعدش اینجور شد ولی نمیدونم غده لنفاوی چرا ورم کرد میترسم مریضی خطرناکی باشه با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.