درمان سرطان دهان


راه های درمان سرطان دهان عبارتند از :

این نوع سرطان در داخل دهان پدید میاید و به نام سرطان دهان و یا سرطان حفره معروف است . این نوع سرطان یکی از انواع سرطان های مربوط به قسمت سر و گردن به حساب میاید . درمان سرطان دهان و سرطان گردن به طور معمول به یکدیگر شباهت دارند .

سرطان دهان امکان دارد که در نواحی لب ها ، لثه ها ، زبان ، آستر داخلی گونه‌ ها ، سقف دهان و کف دهان ( زیر زبان ) رخ دهد .

دندان‌ پزشک امکان دارد یکی از اولین افرادی باشد که علائم سرطان حفره دهان را تشخیص خواهد داد . که برای تشخص دادن این موضوع و سپس درمان سرطان دهان ابتدا باید نمونه برداری صورت گیرد که در این قسمت یک نمونه کوچک از بافت برداشته میشود و برای بررسی کردن سلول های سرطانی در نظر گرفته خواهد شد بعد از انجام این کار نیاز به تعیین کردن مرحله سرطان است .

سرطان حفره دهان ۴ مرحله دارد که به ترتیب مراحل را به شرح زیر ذکر میکنیم :

در مرحله اول اندازه تومور کمتر از ۱ اینچ خواهد بود و هنوز به غدد لنفاوی انتقال پیدا نکرده است ، در مرحله دوم اندازه تومور بیشتر از ۱ تا ۲ اینچ خواهد شد و باز هم به غدد لنفاوی سرایت نکرده است ، در مرحله سوم اندازه تومور بیش از ۲ اینچ خواهد شد و غدد لنفاوی نزدیک تومور گسترش‌ یافته است ولی تومور موجود در غدد لنفاوی اندازه ای بیش از یک اینچ ندارد ، در مرحله چهارم سرطان بافت اطراف دهان ، لب‌ها و احتمالا اطراف غدد لنفاوی را در بر خواهد گرفت و یا به بقیه بدن سرایت خواهد کرد که این مرحله سخت ترین مرحله درمان سرطان دهان خواهد بود . احتمال بهبود را طبق این مرحله بندی میتوان تشخیص داد که از آن طریق رویکرد درمان سرطان دهان انجام خواهد گرفت .

عواملی هم چون سیگار کشیدن ، مصرف دخانیات و الکل ، در معرض قرار گرفتن اشعه ماورا بنفش ، غذاهای سرخ کردنی و استفاده از گوشت قرمز ، جویدن پی در پی آدامس و … میتواند امکان دچار شدن به این نوع سرطان را زیاد کند و این سرطان با سیگار رابطه مستقیم دارد و به همین علت تعداد آقایانی که دچار این بیماری میشوند بیشتر از خانم ها است .

باید به این نکته توجه داشت که از ۴۰ سالگی خطر ابتلا به سرطان دهان افزایش پیدا خواهد کرد و میانگین سن مبتلا شدن به این بیماری ۶۰ سالگی است .

درمان سرطان دهان بنا بر چند مورد متفاوت است از جمله نوع سرطان دهان و اندازه سرطان ، درجه بدخیمی و میزان گسترش آن .

برای درمان سرطان دهان باید به این نکته توجه کرد که اگر مقدار آن بیشتر از دهان و گلو پخش نشده باشد تنها با جراحی قابل درمان خواهد بود و جراحی به صورتی است که جراحان تومورهای کوچک‌ تر را با عمل حذف خواهند کرد و اگر اندازه تومورها بزرگتر باشد یا سرطان گسترده شده باشد ، ممکن است نیاز به چند عملیات پیچیده و پی در پی باشد و همین طور امکان دارد جراح مجبور شود برای درمان سرطان دهان قسمتی از زبان را بردارد که اگر این شرایط ایجاد شود ، جراح سعی خواهد کرد زبان را با استفاده از پوست یا بافت‌هایی در قسمت‌های دیگر بدن بازسازی کنند . اما اگر سرطان شدید تر شده باشد و به قسمت های بیشتری انتقال پیدا کرده باشد درمان سرطان دهان کمی سخت تر میشود و باید جراحی ، شیمی درمانی و پرتودرمانی صورت گیرد .

فردی که به سرطان دهان اولیه دچار شده است امکان دارد تنها به پرتودرمانی نیاز داشته باشد ، ولی باید این را در نظر داشت که همچنین می‌تواند جراحی ، شیمی‌درمانی و یا هر دو تجویز شود تا جلوی برگشت سرطان دهان به بدن خود را به طور کامل بگیرد .

برای یکی دیگر از راه های درمان سرطان دهان میتوان به دارو درمانی هدفمند با مداخله در رشد سلولی در سطح مولکولی اشاره کرد که میتواند موجب از بین رفتن سلول‌های سرطانی شود . درمان سرطان دهان ممکن است به همراه دارو درمانی هدف مند با شیمی‌ درمانی و پرتو درمانی صورت گیرد .

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *