انواع سرطان ریه و توده ‌های ریوی، تکنیک های درمانی سرطان ریه

تومور ریه درمان سرطان ریه

سرطان ریه و علائم سرطان ریه چیست؟

مقدمه

سرطان ریه نوعی بیماری است که دلیل آن رشد کنترل نشده سلول در بافت های ریه است. اگر این بیماری توسط پزشک جراح و یا متخصص انکولوژی درمان نشود، رشد سلولی می تواند در یک فرایند به نام متاستاز به بیرون از ریه گسترش پیدا کند و به بافت های اطراف یا سایر اعضای بدن برسد که بسیار خطرساز است. انواع اصلی سرطان ریه سرطان های ریه سلول کوچک (SCLC)، که سرطان سلولی جو شکل نیز نامیده می شود، و سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) هستند. شایع ترین علائم عبارتند از سرفه (همراه با خلط خونی)، کاهش وزن و تنگی نفس که در ادامه بیشتر به آنها می پردازیم.

 

  • تفاوت انواع سرطان ریه

سرطان سلول غیر کوچک ریه (NSCLC)

بیشتر موارد سرطان ریه در این دسته قرار دارد.

کارسینوم سلول سنگفرشی (اپیدرموئید)

سلول‌های سنگفرشی سلول‌های مسطحی هستند که  بطور طبیعی در پوست، دهان و گلو (بجز ریه‌ها) وجود دارند  ولی در پاسخ به آسیب‌ها و صدمات در ریه‌ها نیز بوجود  می‌آیند، این نوع سرطان ریه عمدتاً در افراد سیگاری دیده می‌شود.

آدنو کارسینوما

این نوع سرطان که از سلول‌های ترشح کننده موکوس منشأ می‌گیرد بیشتر در افراد سیگاری و یا کسانی که سابقاً سیگاری بوده‌اند دیده می‌شود اما در افراد غیر سیگاری نیز بسیار شایع است.

کارسینوم سلول بزرگ (تمایز نیافته)

این نوع تمایل به رشد و انتشار سریع دارد و بیشتر نیز در افراد سیگاری دیده می‌شود.

زیرگونه‌های مختلف

نمونه این دسته شامل  کارسینوم آدنواسکواموس و کارسینوم سارکوماتوئید است.

سرطان سلول کوچک ریه (SCLC)

به عنوان سرطان سلول جو دو سر (Oat cell) و کارسینوم سلول کوچک تمایز نیافته نیز شناخته می‌شود، این نوع عمدتاً  در افراد سیگاری دیده می‌شود.

تومورهای سرطان ریه

اغلب دارای رشد آهسته هستند.

سایر تومورهایی که در ریه پیدا می‌شوند

نمونه این دسته شامل سارکوما‌ها و لنفوماها است.

 

علائم و نشانه های سرطان ریه

نشانه های سرطان ریه سال های متعددی طول می کشد تا خود را بروز دهد اما در کل نشانه های و علائم سرطان ریه شامل:

🎗 اگر سرفه فردی که سیگار نمی کشند بیش از دو هفته طول بکشد.
🎗 تغییر رنگ خلط سینه
🎗 مشاهده خون در خلط سینه
🎗 دوره های مکرر حالت ذات الریه یا برونشیت
🎗 افزایش میزان خلط سینه
🎗 خس خس کردن سینه
🎗 خستگی مفرط
🎗 از دست دادن اشتها
🎗 سردرد، درد استخوان و درد مفاصل
🎗 شکستگی های استخوان که مربوط به جراحت های تصادفی نباشد
🎗 اثرات وابسته به اعصاب، عدم تعادل در راه رفتن و یا از دست دادن حافظه به صورت دوره ای
🎗 ورم گردن یا صورت
🎗 از دست دادن وزن بدون دلیلی خاص

متخصص شیمی درمانی سرطان ریه
شیمی درمانی سرطان ریه

پیشگیری از سرطان ریه

اگر چه راه حلی دقیق برای پیشگیری از بیماری سرطان ریه وجود ندارد اما برخی از عوامل هستند که اگر رعایت کنید ممکن است از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنید.

دیگر یافته های پزشکی
سرطان و توده کیسه صفرا و مجاری صفراوی چگونه قابل کنترل است؟

⛔ اگر سیگاری هستید حتما آن را ترک نمایید. (نقش دخانیات و بخصوص سیگار در سرطان ریه)
⛔ از قرار گرفتن در معرض دود سیگار دوری کنید.
⛔ از برخی مواد سرطان زا اجتناب کنید.
✅ رژیم غذایی مناسب داشته باشید.
✅ ورزش کردن را فراموش نکنید و بیشتر روزهای هفته را به ورزش بپردازید.

راه های تشخیص سرطان ریه

برای تشخیص این نوع سرطان راه های زیادی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • معاینه فیزیکی

زمانی که پزشک بعد از معاینه بیمار مشکوک شود، سوالاتی درباره علائم این بیماری از بیمار میپرسد تا مطمئن شود که تشخیص آن ها درست بوده است یا خیر؟

  • آزمایشات تصویربرداری

با تصویربرداری هر توده ای که وجود داشته باشد قابل رویت خواهد بود و پزشک با مشاهده نتیجه آزمایش تشخیص خواهد داد که فرد دچار سرطان ریه شده است یا خیر؟

  • آزمایش خلط

یکی دیگر از راه های تشخیص این نوع سرطان، آزمایش خلط می باشد. فردی که سرفه های خلط داری می کند با استفاده از میکروسکوپی خلط می توان این نوع بیماری را تشخیص داد.

  • بیوپسی

نمونه برداری از بافت ریه می تواند در تشخیص این بیماری کمک کند. این نوع نمونه برداری می تواند به روش های مختلفی مانند برونکوسکوپی، نمونه برداری سوزنی، مشاهده‌ ی فضای سینه ‌ای صورت بگیرد.

اهمیت تشخیص زودهنگام سرطان

تشخیص بیماری در مراحل اولیه می‌تواند جان بیمار را نجات دهد زیرا سلول‌های سرطانی ریه می‌توانند قبل از آن ‌که پزشک تشخیص دهد، به اندام‌ های دیگر سرایت پیدا کنند. متاستاز سرطان روند درمان را بسیار دشوارتر می‌کند.

روش های درمان سرطان ریه

جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی (داروها) برای درمان سرطان ریه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عمل جراحی می‌تواند سرطان ریه را درمان کند اما تنها یک نفر از هر 5 نفر مبتلا به بیماری سرطان ریه برای عمل جراحی مناسب است.

در صورتی که سرطان ریه در خارج از قفسه سینه گسترش پیدا نکرده باشد و اندام ‌های حیاتی مانند کبد را تحت تاثیر قرار نداده باشد و همچنین اگر فرد بیمار، بیماری‌های دیگری مانند برونشیت مزمن (bronchitis) و بیماری قلبی نداشته باشد، تنها در این شرایط، استفاده از عمل جراحی برای حذف تومور سرطانی ممکن است مقدور باشد.

دیگر یافته های پزشکی
معرفی پیشرفته ترین روش درمان سرطان

درمان سرطان ریه از طریق جراحی

درمان جراحی برای سرطانی انجام می گیرد که هنوز در مراحل اولیه اش باشد و به حالت پیشرفته تبدیل نشده است. در حقیقت هدف از انجام جراحی، برداشتن سلول های بدخیم کوچکی هستند که هنوز به سایر نقاط انتقال نیافته اند. در این روش تومور بوسیله جراحی برداشته می شود. اگر غدد لنفاوی موجود در سینه نیز درگیر شده باشند، غدد لنفاوی نیز برداشته خواهند شد. این عمل با بیهوشی عمومی انجام می گیرد. در این عمل سعی می شود که فقط بافت های آسیب دیده ریه برداشته شود. پزشک متخصص قبل از اقدام به این عمل برآورد می کند که بقیه ریه سالم توانایی انجام فرایند تنفس را دارد یا خیر. در صورتی که پاسخ منفی باشد، این روش درمانی مناسب بیمار نخواهد بود.

درمان سرطان ریه بوسیله شیمی درمانی

شیمی درمانی سرطان ریه عبارتست از درمان به وسیله داروهای شیمایی بصورت خوراکی یا تزریقی. شیمی درمانی یک روش درمانی خوب برای درمان انواع سرطان ریه به شمار می رود. در این روش سلول های بدخیم ریه به کلی نابود می شوند یا از رشد و نمو آن ها جلوگیری می شود. با این روش می توان سرطان را به بصورت کلی یا جزئی درمان نمود. در صورتی که سرطان ریه از مراحل اولیه، خارج شده باشد و برداشتن تومور از طریق جراحی امکان پذیر نباشد، از این روش درمانی استفاده می شود. استفاده از داروهای شیمیایی عوارضی مثل حالت تهوع و استفراغ، آسیب های پوستی، ریزش مو، خستگی، کم خونی، بی حسی و یا مور مور شدن اعضای بدن و.. را به دنبال دارد.

درمان سرطان ریه بوسیله پرتودرمانی

پرتودرمانی ریه عبارتست از تاباندن اشعه هایی با پرتو بالا به ناحیه درگیر شده. تاباندن اشعه هایی مثل آلفا و بتا و گاما و ایکس باعث نابودی سلول های سرطانی ریه می شوند. همچنین استفاده از پرتودرمانی باعث جلوگیری از متاستاز سرطان ریه (مورد بسیار خطرناک) خواهد شد. تعداد جلسات پرتودرمانی بنا به وضعیت سرطان ریه و وضعیت بیمار تعیین می شوند.

 

جهت مشاوره و درخواست نوبت دکتر مریم میرزایی مقدم متخصص رادیوتراپی، انکولوژی و شیمی درمانی با شماره های ۶۶۱۲۶۰۴۴۶۶۱۲۶۰۶۵ و اینستاگرام ایشان در ارتباط باشید.

مطلب چقدر مفید بود؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *