براکی تراپی یا پرتودرمانی داخلی سرطان چیست؟

براکی تراپی پرتودرمانی سرطان

براکی تراپی یا پرتودرمانی

براکی تراپی یا پرتودرمانی داخلی یکی از انواع روشهای درمانی برای معالجه و درمان سرطان میباشد.
براکی تراپی به پزشکان این امکان را می دهد که مقادیر بیشتری از پرتو را به مناطق خاص بدن بتابانند. در مقایسه با شکل معمول پرتودرمانی (خارجی) که اشعه از دستگاه خارج از بدن، تابانده میشود، در براکی تراپی منبع اشعه در نزدیک یا داخل تومور قرار میگیرد.

برای درمان انواع مختلف سرطان از براکی تراپی استفاده می شود، از جمله:

 

براکی تراپی می تواند به تنهایی یا همراه با سایر درمان های سرطانی استفاده شود. به عنوان مثال ، براکی تراپی بعضی اوقات بعد از عمل برای از بین بردن سلولهای سرطانی که ممکن است باقی بمانند ، استفاده می شود. براکی تراپی نیز می تواند در کنار پرتودرمانی خارجی استفاده شود.
عوارض جانبی براکی تراپی مخصوص ناحیه تحت درمان است. ممکن است در ناحیه درمان ، حساسیت و تورم را تجربه کنید، که پس از اتمام درمان برطرف خواهد شد.

پس از کارگذاری وسایل براکی تراپی (اپلیکاتور)، از تجهیزات تصویربرداری مانند CT اسکن برای اطمینان از قرار گیری اپلیکاتورها در مؤثرترین مکان استفاده شود.

 

تابش اشعه داخلی (براکی تراپی) Internal radiation (Brachytherapy)

این نوع پرتودرمانی فقط برای برخی سرطان های زنان و زایمان و پروستات ارائه می شود. در هنگام تشعشع داخلی، به نام براکی تراپی، پزشک متخصص براکی تراپی کاتترهای کوچک یا متقاضیان را در ناحیه درمان قرار می دهد تا پرتودرمانی را در جایی که سرطان قرار دارد تحویل دهد. برنامه ها با هر روش درمان قرار داده شده و حذف می شوند. در طول عمل بیمار آرام بخش یا بیهوشی دریافت خواهد کرد، بنابراین کل تجربه یک روز کامل طول می کشد. شما رادیواکتیو نخواهید بود و با بازگشت به خانه می توانید با اطمینان در کنار دیگران باشید.

دیگر یافته های پزشکی
چکاپ دوره ای سرطان و جلوگیری از بروز مجدد بیماری

درمان ها به صورت سرپایی (بدون بستری در بیمارستان) قابل انجام است. مزیت استفاده از براکی تراپی این است که می تواند دوز بالاتری از تشعشع را به برخی از سرطان ها منتقل کند، در حالی که قرار گرفتن در معرض اشعه در بافت طبیعی را محدود می کند.

 

جهت مشاوره و درخواست نوبت دکتر مریم میرزایی مقدم متخصص رادیوتراپی، انکولوژی و شیمی درمانی با شماره های ۶۶۱۲۶۰۴۴۶۶۱۲۶۰۶۵ و اینستاگرام ایشان در ارتباط باشید.

 

مطلب چقدر مفید بود؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.