راه های درمان سرطان دهان عبارتند از :

این نوع سرطان در داخل دهان پديد ميايد و به نام سرطان دهان و يا سرطان حفره معروف است . اين نوع سرطان يكي از انواع سرطان هاي مربوط به قسمت سر و گردن به حساب ميايد . درمان سرطان دهان و سرطان گردن به طور معمول به يكديگر شباهت دارند .

سرطان دهان امكان دارد كه در نواحي لب ها ، لثه ها ، زبان ، آستر داخلی گونه‌ ها ، سقف دهان و كف دهان ( زير زبان ) رخ دهد .

دندان‌ پزشک امكان دارد يكي از اولین افرادی باشد که علائم سرطان حفره دهان را تشخیص خواهد داد . كه براي تشخص دادن اين موضوع و سپس درمان سرطان دهان ابتدا بايد نمونه برداري صورت گيرد كه در اين قسمت يك نمونه كوچك از بافت برداشته ميشود و براي بررسي كردن سلول هاي سرطاني در نظر گرفته خواهد شد بعد از انجام اين كار نياز به تعيين كردن مرحله سرطان است .

سرطان حفره دهان ٤ مرحله دارد كه به ترتيب مراحل را به شرح زير ذكر ميكنيم :

در مرحله اول اندازه تومور کمتر از ۱ اینچ خواهد بود و هنوز به غدد لنفاوی انتقال پيدا نکرده است ، در مرحله دوم اندازه تومور بیشتر از ۱ تا ۲ اینچ خواهد شد و باز هم به غدد لنفاوی سرایت نکرده است ، در مرحله سوم اندازه تومور بیش از ۲ اینچ خواهد شد و غدد لنفاوی نزدیک تومور گسترش‌ يافته است ولي تومور موجود در غدد لنفاوی اندازه اي بیش از یک اینچ ندارد ، در مرحله چهارم سرطان بافت اطراف دهان ، لب‌ها و احتمالا اطراف غدد لنفاوی را در بر خواهد گرفت و یا به بقیه بدن سرایت خواهد كرد كه اين مرحله سخت ترين مرحله درمان سرطان دهان خواهد بود . احتمال بهبود را طبق اين مرحله بندي ميتوان تشخيص داد كه از آن طريق رويكرد درمان سرطان دهان انجام خواهد گرفت .

عواملي هم چون سیگار کشیدن ، مصرف دخانیات و الکل ، در معرض قرار گرفتن اشعه ماورا بنفش ، غذاهاي سرخ كردني و استفاده از گوشت قرمز ، جويدن پي در پي آدامس و … ميتواند امكان دچار شدن به اين نوع سرطان را زياد كند و این سرطان با سیگار رابطه مستقیم دارد و به همين علت تعداد آقاياني كه دچار اين بيماري ميشوند بيشتر از خانم ها است .

بايد به اين نكته توجه داشت كه از ۴۰ سالگی خطر ابتلا به سرطان دهان افزایش پيدا خواهد كرد و میانگین سن مبتلا شدن به این بیماری ۶۰ سالگی است .

درمان سرطان دهان بنا بر چند مورد متفاوت است از جمله نوع سرطان دهان و اندازه سرطان ، درجه بدخیمی و میزان گسترش آن .

برای درمان سرطان دهان باید به این نکته توجه کرد که اگر مقدار آن بیشتر از دهان و گلو پخش نشده باشد تنها با جراحی قابل درمان خواهد بود و جراحي به صورتي است كه جراحان تومورهای کوچک‌ تر را با عمل حذف خواهند كرد و اگر اندازه تومورها بزرگتر باشد یا سرطان گسترده شده باشد ، ممکن است نياز به چند عملیات پیچیده و پي در پي باشد و همين طور امكان دارد جراح مجبور شود براي درمان سرطان دهان قسمتی از زبان را بردارد که اگر این شرایط ایجاد شود ، جراح سعي خواهد کرد زبان را با استفاده از پوست یا بافت‌هایی در قسمت‌های دیگر بدن بازسازی کنند . اما اگر سرطان شدید تر شده باشد و به قسمت های بیشتری انتقال پیدا کرده باشد درمان سرطان دهان کمی سخت تر میشود و باید جراحی ، شیمی درمانی و پرتودرمانی صورت گیرد .

فردي كه به سرطان دهان اولیه دچار شده است امكان دارد تنها به پرتودرمانی نیاز داشته باشد ، ولي بايد اين را در نظر داشت كه همچنین می‌تواند جراحی ، شیمی‌درمانی و یا هر دو تجویز شود تا جلوي برگشت سرطان دهان به بدن خود را به طور كامل بگيرد .

براي يكي ديگر از راه هاي درمان سرطان دهان ميتوان به دارو درمانی هدفمند با مداخله در رشد سلولی در سطح مولکولی اشاره كرد كه ميتواند موجب از بین رفتن سلول‌های سرطانی شود . درمان سرطان دهان ممكن است به همراه دارو درمانی هدف مند با شیمی‌ درمانی و پرتو درمانی صورت گيرد .

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *