نشانه ها و علائم سرطان رحم و مراحل درمان سرطان رحم

متخصص درمان سرطان رحم

نشانه های سرطان رحم و مراحل درمان سرطان رحم

رحم یک عضو تو خالی در زنان است که در لگن شکل گرفته است. لایه داخی را آندومتر و لایه بیرونی آن را میومتر می گویند. این نوع سرطان رشد غیر طبیعی سلولها در رحم است که به آن تومور های سرطانی می گویند.

رحم قسمتی از اندام های داخلی زنانه است که رشد جنین در آنجا شکل می گیرد. انواع مختلف سرطان رحم نیز وجود دارد که شایع ترین آن، آندومترویید کارسینوما است که مربوط به پوشش دیواره رحم است. این نوع سرطان، در خود رحم شروع می شود، ابتدا در دیواره های آن شکل می گیرد و شروع به گسترش می کند.

 

شیمی درمانی سرطان رحم
متخصص شیمی درمانی سرطان رحم

دلیل ابتلا به سرطان رحم چیست؟

یکی از مهم ترین مواردی که ریسک ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد، عدم تعادل هورمونی است. به ویژه بالا بودن میزان هورمونی به نام استروژن، خطر ابتلا به این سرطان را بیش از پیش افزایش می دهد.

از جمله عواملی که منجربه بهم خوردن تعادل استروژن در بدن می شود، میتوان به چاقی، دیابت، و درمان جایگزینی هورمونی (HRT) اشاره کرد. مصرف طولانی مدت داروی سرطان سینه تاموکسیفن نیز تا حدی ریسک ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد.

همیشه امکان پیشگیری از سرطان رحم وجود ندارد؛ با این وجود مواردی مانند داشتن وزن متعادل و استفاده طولانی مدت از برخی روش های پیشگیری بارداری، قادر به کاهش احتمال ابتلا به این بیماری هستند.

مهم ترین نشانه سرطان رحم چیست؟

این نوع سرطان با علائم و نشانه های مختلفی همراه است اما نشانه مهمی در خصوص این بیماری وجود دارد که تشخیص آن را راحت تر می کند این علائم و نشانه ها شامل موارد زیر می باشند:

۱- خونریزی واژن بعد از یائسگی
۲- خونریزی بین عادت های ماهانه
۳- احساس درد در لگن

تشخیص سرطان رحم

در صورت خون ریزی واژینال غیرطبیعی، لازم است با دکتر متخصص صحبت کنید. پزشک معالج شما احتمالاً ناحیه لگن (شامل واژن، رحم، تخمدان و مثانه) شما را معاینه کرده و در مورد علائم، زمان بروز و نیز دفعات تکرار این علائم، سوال خواهد کرد.

  • سونوگرافی ترنس واژینال (TVU)

سونوگرافی ترنس واژینال، یکی دیگر از آزمایشاتی است که ممکن است مجبور به انجام آن باشید. TVU یکی از انواع سونوگرافی است که در آن، از یک اسکنر کوچک میله ای شکل استفاده می شود.
این اسکنر میله ای شکل، برای فراهم کردن یک تصویر دقیق، به طور مستقیم درون واژن قرار می گیرد. این کار ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما دردی به همراه نخواهد داشت. TVU تغییرات ضخامت لایه پوشاننده رحم را بررسی می کند. این تغییرات ممکن است در اثر حضور سلول های سرطانی ایجاد شده باشند.

دیگر یافته های پزشکی
سرطان رحم و انواع سارکوم رحمی، پیشگیری تا درمان

 

سونوگرافی رحم tvu
سونوگرافی ترنس واژینال TVU
  • بیوپسی (نمونه برداری)

در صورتی که با سونوگرافی، تغییرات ضخامت لایه پوشاننده رحم تشخیص داده شود، جهت کسب اطمینان از این تشخیص، معمولاً نمونه برداری بافت انجام می شود.
در بیوپسی، نمونه کوچکی از سلول های پوشاننده رحم (اندومتر) برداشته می شود و سپس، نمونه مورد نظر به آزمایشگاه فرستاده شده و از نظر وجود سلول های سرطانی بررسی می شود.

بیوپسی از چند روش امکان پذیر می باشد؛

بیوپسی آسپیراسیون: در این روش، یک لوله انعطاف پذیر کوچک از طریق واژن وارد رحم شده و سپس نمونه کوچکی از سلول های رحم را با مکش جمع آوری می کند.
هیستروسکوپی: این روش به پزشک متخصص زنان این امکان را می دهد که با استفاده از یک نوع تلسکوپ کوچک به نام هیستروسکوپ که از طریق کانال واژن وارد رحم می شود، پوشش رحم را مشاهده کرده و از آن نمونه گیری کند.
در بعضی موارد ممکن است قبل از دیلاتاسیون و کورتاژ از هیستروسکوپی استفاده شود. دیلاتاسیون و کورتاژ، یک عمل جراحی سبک است که تحت بی هوشی کامل انجام گرفته و طی آن، مقداری از بافت پوشاننده رحم از بدن خارج می شود. سپس بافت مورد نظر جهت انجام آزمایشات بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شود.

  • تست خون

تست خون نیز ممکن است در بعضی موارد، به تشخیص سرطان رحم کمک کند؛ چراکه برخی از تومور های سرطانی، مواد شیمیایی خاصی را تحت عنوان مارکرهای سرطانی به درون خون آزاد کنند. این مواد شیمیایی منحصر به فرد، در آزمایشات خون قابل تشخیص هستند.

با این حال آزمایش خون چندان قابل اطمینان نیست. حضور این مواد شیمیایی لزوما به معنی ابتلای فرد به سرطان رحم نیست.

درمان قطعی سرطان رحم

با مشاهده علائم ذکر شده که می تواند نشانه سرطان رحم باشد پزشک متخصص شما ابتدا روندهای معاینه را پیگیری می کند. پس از تشخیص سرطان رحم و درجه بندی آن، بسته به نوع و درجه و پیشرفت سرطان و شرایط جسمانی بدن بیمار باید روند درمان که بسیار متنوع و جدید هستند را پیش ببرد. با توجه به شایع بودن این بیماری، لازم است همواره با متخصص خوب در ارتباط باشید و با معاینه دوره ای به خصوص در سنین بالا و در سال های نزدیک به دوره یائسگی آن را به موقع تشخیص داده و از عواقب آن به سادگی پیشگیری کنید.

راه های درمان سرطان رحم چیست؟

گزینه های درمانی مختلفی در درمان سرطان توسط پزشک متخصص درمان سرطان رحم نیز وجود دارد. این درمان ها بستگی به پیشرفت سرطان در بدن بیمار و همچنین سن بیمار دارد هر چه این تومور ها در بدن گسترش پیدا کنند درمان های سخت تری نیز در بیمار صورت خواهد گرفت. این درمان ها شامل جراحی، پرتودرمانی، هورمون درمانی و شیمی درمانی است. شما می توانید با مشورت با پزشک متخصص رادیوتراپی در تهران و سایر مناطق بهترین روش درمانی نسبت به شرایط بیماری خود را انتخاب کنید.

دیگر یافته های پزشکی
روش های درمان سرطان روده چیست و چه عوارضی به دنبال دارد؟

جراحی سرطان رحم

جراحی درمانی معمولا به این صورت است که با برش رحم، تخمدان ها، لوله های فالوپ، غدد لنفاوی مجاور و بخشی از واژن که دارای تومور های سرطانی است برداشته می شود. روش ها در بیماری های مختلف متفاوت است و هر که نسبت به پیشرفت بیماری خودش تحت این عمل ها قرار می گیرد.

شیمی درمانی سرطان رحم

در دوره شیمی درمانی سرطان رحم، پزشک متخصص شیمی درمانی، معمولا با تجویز داروهای طراحی شده IV به جهت از بین بردن سلول های سرطان رحم کمک می کند. معمولا روش درمانی، شیمی درمانی در چرخه های مکرر انجام می شود و در ادامه آن بیمار باید استراحت مطلق داشته باشد تا روند بهبودی بتواند شکل بگیرد.

پرتو درمانی سرطان رحم

در این روش درمانی سرطان رحم، با استفاده از پرتوهای خارجی و داخلی، پزشک متخصص پرتودرمانی می تواند به درمان سرطان بپردازد که این بستگی به شرایط بیمار و مرحله سرطان رحم خواهد داشت.

هورمون درمانی سرطان رحم

هورمون درمانی سرطان رحم که معمولا توسط پروژسترون انجام می شود بر روی سلول های سرطانی قرار می گیرد که برای رشد به هورمون دیگری یعنی همان استروژن نیاز دارد.

سرطان رحم چند مرحله دارد؟

مرحله 1: در این مرحله، سرطان هنوز درون رحم قرار دارد و در بدن گسترش نیافته است.
مرحله 2: سرطان، رحم و دهانه رحم را درگیر کرده است.
مرحله 3: محدوده سرطان گسترده تر شده و علاوه بر رحم، بافت های نزدیک رحم مانند لگن و گره های لنفاوی را در بر گرفته است.
مرحله 4: سرطان، به بافت های نرم شکمی یا به درون ارگان هایی نظیر مثانه، روده، کبد و ریه ها نفوذ پیدا کرده است.

شانس زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان رحم، بسته به مرحله سرطان، متفاوت است.

اگر سرطان رحم در مرحله 1 تشخیص داده شود، چشم انداز خوبی پیش رو است و 95٪ بیماران، حداقل برای 5 سال دیگر زنده می مانند. بسیاری از زنان مبتلا به مرحله 1 سرطان رحم، درمان می شوند.

از هر 4 کیس مبتلا به سرطان رحم، تقریباً یک کیس در مرحله 4 سرطان تشخیص داده می شود. در این مرحله، شانس زنده ماندن شما برای حداقل پنج سال دیگر، 15% است.

 

جهت مشاوره و درخواست نوبت دکتر مریم میرزایی مقدم متخصص رادیوتراپی، انکولوژی و شیمی درمانی با شماره های ۶۶۱۲۶۰۴۴۶۶۱۲۶۰۶۵ و اینستاگرام ایشان در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *